Hahó hetedikesem!
Ma egy történetet mesélek neked.
Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy szép leány, Masenka. Egy kis faluban élt, és már eladósorba került.
A szülei a falu házasságközvetítőjével már régen megállapodtak, hogy egy Micha nevű ember elsőszülött fiához fogják feleségül adni a lányukat.
Igen ám, de Micha előző házasságból született fia sok-sok évvel ezelőtt eltűnt a faluból, így a szerződés szerint Masenkanak Micha másik fiához, az együgyü Vasekhez kellett volna férjhez mennie.
Masenka azonban mást szeretett. a másik faluból származó Janikot, és a szerződés ellenére is az ő felesége akart lenni. Így aztán, amikor a házasságközvetítő alá akarta íratni vele a házassági szerződést, Masenka makacsul ellenállt.
A házasságközvetítő nem gondolta volna, hogy nem tudja meggyőzni a lányt, és Masenka ellenállása miatt elesik a közvetítésért járó pénztől. Gondolt egy nagyot, és felkereste a falu kocsmájában iszogató Janikot azzal az ajánlattal, hogy fizet neki, csak mondjon le a lányról. Janik belement az alkuba egy kikötéssel: Masenka csakis Micha Tóbias fiához mehet feleségül. A házasságközvetítő nagyon örült, hogy végül minden a sok évvel ezelőtt megkötött szerződés szerint történik, és azt sem bánta, hogy Janiknak 300 tallért ki kell fizetnie a menyasszonyért.
A falubeliek nagyon felháborodtak Janik gyalázatos tettén. Az eladott menyasszony, Masenka szíve majd megszakadt, amint megtudta, hogy szerelme a pénz miatt hűtlen lett hozzá. Amikor Janik jókedvűen megérkezett Masenkához, nem is tagadta, hogy valóban eladta menyasszonyát. Elmesélte, hogy ő Micha első házasságából született fia, és azért ment el a faluból, mert a nevelőanyja nagyon rosszul bánt vele.
És mi is volt írva abban az új szerződésben? Hogy a 300 tallér fejében Masenka köteles férjhez menni Micha fiához... vagyis akár Janikhoz is.
Így is történt. Amint Masenka megbocsátott a cselszövésért, nagy lakodalmat csaptak, és boldogan éltek, míg meg nem haltak.
Itt a vége, fuss el véle!
A fenti történet Smetana cseh romantikus zeneszerző Az eladott menyasszony című nemzeti operájának a története.
Viszonthallásra!👂
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése